Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem ten hajzl, co je "pro uprchlíky"!

11. 01. 2016 22:16:52
Tím pádem nepochybně dostanu sežrat každý jeden incident, který s uprchlíky nějak souvisí, ať už reálný nebo hoax. Nezbude, než to pár let snášet. Ale co je to, být "pro uprchlíky"? Copak je to nějaká nová politická strana?

To, že přijímání uprchlíků říkám ano, neznamená, že bych sem uprchlíky zval, byl z nich nadšený nebo neměl obavy z následků. Pravdou je, že příjímání uprchlíků vlastně není volba. Uprchlík, od slova prchat, je snad srozumitelný pojem, říkající, že ta osoba potřebuje pomoc. Že je jich příliš mnoho? Běžte to říci představitelům Turecka, Jordánska nebo Libanonu.

Na uprchlickou vlnu jsme nebyli připraveni, ono plánovat válečný konflikt u svých hranic v dobách míru není úplně běžná praxe. Stejně tak nebylo připraveno Turecko. Nebyly připraveny žádné uprchlické tábory, ve kterých by bylo možné se o příval uprchlíků postarat.

Těžko se proto divit, že Turecko bylo vděčné za každého uprchlíka, který se vydal dále do Řecka, protože nemělo nikterak garantováno, že mu mezinárodní společenství se zvládnutím uprchlické vlny pomůže. Obdobně se chovalo i Řecko, protože i ono mělo oprávněné pochyby, zda se nějaké včasné pomoci dočká.

Protože žádný společný fungující mechanismus pro řešení obdobných situací neexistoval, překvapovala vlna uprchlíků stát od státu, přičemž pro každý to bylo nad jeho síly. Až dorazila tato vlna do Německa. Není žádná země, kam dále by tok směřoval. Ani v silách Německa pravděpodobně není tuto uprchlickou vlnu zvládnout, jenomže Němci neměli na vybranou, prostě dělají, co je v jejich silách. A my ani další členské země jim v tom zrovna moc nepomáháme.

Dle těch, co jsou "proti uprchlíkům", nechtějí je tu a požadují zavřenou hranici, mohou za uprchlickou krizi Němci a kancléřka Merkelová, protože je údajně pozvala. Já a se mnou každý další hajzl, který je "pro uprchlíky" jsme podle nich zodpovědní za každý kriminální čin, který "ta zvířata s iPhony" spáchala a spáchají.

Jenomže žádný z těch států, který na té migrační trase leží, nebyl nikdy tázán, zda si přeje přijímat uprchlíky. Oni prostě přišli. A nikdo normální je nebude střílet na hranicích, utápět v Egejském moři, nechat je zemřít zimou či hladem. Pokud snad ano, těžko hovořit o ochraně "civilizace".

Nám připadají válečné hrůzy syrské občanské války z našeho českého komfortu nějak extrémně daleko, ale ve skutečnosti svět tak velký není. Do válečné zóny se dostanete za 30 hodin autem.

Podle některých se má pomáhat uprchlíkům v zemích sousedících s válečnou zónou (Turecko, Jordánsko, Libanon). Mezi léty 2012 až 2014 vynaložila ČR na řešení uprchlické krize v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii 75 miliónů korun=1,5% ročního objemu dotací pro Agrofert během tří let. V listopadu 2015 pod tlakem uprchlické krize byla pomoc na řešení souvisejících problémů navýšena - 60 MCZK pro program Medevac, 10 MCZK pro Srbsko, dalších 40M pro země sousedící se Sýrií. Tím se toto řešení dramaticky posunulo v žebříčku priorit - za jediný rok 2,2 % ročního objemu dotací pro Agrofert. Nevylučuji, že vláda neposkytla další formy pomoci, které se mi dohledat nepodařilo, ale pochybuji, že by to mělo vzhledem k dotačnímu toku Agrofertu nějaký podstatný vliv.

Špatné podmínky v táborech se ztrátou naděje způsobily masivní vlnu uprchlíků směřujících dále do EU (nikoliv nějaký projev kancléřky Merkelové, jak se rádo povídá). Česko se hned jalo poučovat Němce, jak to dělají blbě a stali jsme se i hlasitými odpůrci kvót, což je především jasně deklarovaný závazek odlehčit svým spojencům a postarat se o určitý počet lidí. Kdyby místo syrského konfliktu eskaloval ukrajinský a na území ČR a SR se během pár týdnů octlo několik miliónů Ukrajinců, asi by byl postoj těchto zemí k závazným kvótám poněkud odlišný.

Hysterie v Česku, vzhledem k tomu, že i těch pár uprchlíků, co se zde omylem ocitlo, vzalo do zaječí jak nejrychleji mohlo, opravdu nesluší. Nesluší nám hlásání konce naší civilizace, u čehož se chováme extrémně necivilizovaně. Nesluší nám hulákat na náměstích se šibenicemi, dělit se na "pro" a "proti" uprchlíkům.

Nemám vztek na běžné občany, že mají obavy a neříkám ani, že nejsou oprávněné. Naopak mám vztek na některé naše představitele, prezidenta zvláště, kteří v těchto těžkých časech mají být morálními autoritami přinášející řešení, nikoliv přiživující se na onom přirozeném strachu, který se společností šíří.

Považuji za naprosto normální, že lidem v nouzi se pomáhá. Evropa ostatně ani žádnou jinou alternativu nedostala. Návrhy na technicky nemožné zavření hranic či aby ti "mladí zdraví muži" šli raději bránit svou vlast (za koho z těch desítek stran konfliktu asi mají bojovat?) jsou vskutku pouze hospodské kecy, nikoliv skutečná řešení.

Ta skutečná řešení se dějí a dějí se právě tak rychle, jak jen to naše rozhodovací mechanizmy umožňují. Zásadním způsobem se reformuje Frontex, masivně se pomáhá v sousedních zemích, pracuje se na míru v Sýrii. Než toto přinese ovoce a uprchlická vlna se obrátí zpět k domovu, stane se ještě nepochybně mnoho incidentů a přijdou další miliony uprchlíků.

Připadá vám EU neakceschopná? Má pouze takové pravomoci, jaké jí byly členské země ochotny poskytnout. A že se jim moc nechtělo. Poslouchat pokrytecké euroskeptiky, jak kritizují EU za neakceschopnost, je docela úsměvné.

Silvestrovské události v Německu jsou velmi nešťastné a pokusy manipulovat informacemi o těchto incidentech jsou stejně nebezpečné a hloupé jako šíření informací s vymyšlenými incidenty. Ano, uprchlíci přicházejí z jiného kulturního okruhu a nepochybně bude ještě mnoho incidentů, mnoho problémů. Nicméně kriminalita uprchlíků nemůže vést k odepření pomoci těm, kteří ji potřebují.

Věřím, že někteří z vás můj postoj chápou či pochopí, jiní mi nepřestanou psát a připínat na FB zeď příspěvky, co ti zatracení imigranti zase způsobili. Nu, pokud má někdo lepší řešení (proveditelné a funkční), než to, co právě EU dělá, jeho šance na získání Nobelovy ceny míru jsou značné.

Česko má ve svém zapojení do řešení ještě značné rezervy.

---------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | pondělí 11.1.2016 22:16 | karma článku: 34.69 | přečteno: 8102x

Další články blogera

Martin Procházka

Neumírejme za bezplatné zdravotnictví

Nový lídr sociální demokracie v OVM svojí ultralevicovou rétorikou ukázal, proč má sociální demokracie tak nízké preference, i proč takové zůstanou. Hodlá-li položit život za bezplatné zdravotnictví, jeho potenciální voliči už ne.

2.7.2017 v 20:36 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 978 | Diskuse

Martin Procházka

Sebevražda sociální demokracie

Bohuslav Sobotka vyhrál v posledním půl roce mnoho bitev. Jeho protivníci v ČSSD byli zadupáni do země. Vyhrál střet s prezidentem, vyhrál střet s Babišem. Takový premiér má při růstu ekonomiky do voleb dobře našlápnuto. A ejhle!

14.6.2017 v 21:54 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 2117 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Martin Procházka

V zájmu ČR je být v jádru evropské integrace

V následujících letech se rozhodne o tom, zda a jak poroste naše životní úroveň a jaký budeme mít vliv na okolní svět. Abychom uspěli, potřebujeme razantně změnit náš současný přístup k evropské integraci, který je trochu směšný.

19.4.2017 v 20:23 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 106 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 338 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 653 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 220 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 537 | Diskuse
Počet článků 318 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1703

Risk analytik, absolvent FMV VŠE. Podporovatel a člen TOP09. Pravicový, prozápadní, proevropský. Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.