Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum o setrvání Miloše Zemana ve funkci

3. 07. 2016 20:24:29
Referenda do demokracie příliš nepatří. Civilizace s nepřímou demokracií v historii uspěly, ty s demokracií přímou velice rychle mizely. Trval by Miloš Zeman na referendech o EU a NATO, kdyby se hlasovalo rovněž o něm?

Referenda mají celou řadu nevýhod, které jejich využitelnost limitují, ne-li úplně zapovídají. Zejména:

1) Emoce vítězí nad rozumem

Většina občanů v britském referendu neměla tušení, jak EU funguje, ani příliš nepřemýšlela nad následky, spíše šlo o ten pocit, touhu po změně, opětovnému získání kontroly nad svou zemí. Stejně tak o Zemanovi bychom nerozhodli na základě nějaké podrobné analýzy výkonu jeho funkce, ale na základě emocionálního zjednodušení, prostého pocitu, že je buď totální hovado nebo prezident, který mě chápe.

2) Absence odpovědnosti

Za směřování země je odpovědná vláda, odpovědná poslanecké sněmovně a voličům ve volbách. Hlasující v referendu se nezodpovídá nikomu a ničemu. Zatímco za příšerné rozhodnutí je volený zástupce zpravidla po zásluze potrestán ztrátou důvěry, referenda postrádají viníka. Pokud navíc dopadnou těsně, jako v Británii, mají za následek štěpení společnosti. Volby mají potenciál štěpit stejně jako referenda, ale následky voleb jsou vždy časově omezeny na relativně krátkou dobu. Referendum typu Brexit mění osud na desítky let.

3) O čem se to vlastně hlasuje?

Hlasovali Britové skutečně o EU? Nehlasovali spíše o důvěře v ministerského předsedu či své další představitele hájící nějakou pozici? Či nezodpovídali svým hlasem spíše otázku své celkové spokojenosti se současným stavem světa, svým životem? Ono soulad s pozicemi vlády tak nějak roste a klesá v závislosti na hospodářském cyklu. Ostatně odpůrci nechodí nikoho svrhnout a nic rozbít, pokud se mají dobře a tudíž k negativním emocím není důvod. Je-li nespokojenost, je snadné bořit, leč bez záruky, že se podaří stvořit něco lepšího.

4) Rozhoduje skutečně referendum?

Ve své podstatě ne. Referendum nikdy nemá přímý účinek, jeho výsledek může či musí reflektovat vláda. Nicméně, může referendum skutečně přinutit ministerského předsedu k tomu, aby udělal něco v rozporu s jeho postojem? V podstatě nikoliv. Ministerský předseda složil slib k výkonu mandátu dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je-li s tím vůle lidu v rozporu, pak má nejen právo, ale přímo povinnost se této vůli lidu postavit. To udělá rezignací a čím závažnější otázka, tím logičtější jsou nové volby.

Pak ovšem platí, že referendum je naprosto zbytečné. Lidé v něm hlasují o věcech, kterým zpravidla nerozumí, na základě emocionálních rozhodnutí či zástupných důvodů, které s podstatou referenda nemají nic společného, přičemž vykonavatelem odpovědným za rozhodnutí nadále zůstává vláda.

Z toho důvodu bychom měli pečlivě vážit, zda vůbec do našeho právního řádu referendum patří. Pokud už ano, podmínky vypsání, platnosti i závaznosti by měli být stanoveny velice přísně.

Takové referendum o setrvání Miloše Zemana ve funkci by nepochybně získalo značný počet podpisů a nepochybuji, že těch těsných 5% převahy už dávno ztratil. Rozhodně se větší část společnosti shodne na tom, že už má konečně vypadnout, než na osobnosti, která by ho měla nahradit. Rozbíjení je prosté odpovědnosti za to, co nového se postaví.

Proto osobně považuji za důležité pracovat na zkvalitnění naší zastupitelské demokracie. Dávat frustrovanému člověku do ruky referendum nebo střelnou zbraň zkrátka není rozumné.

Politici mají obecně dobrou motivaci dát rozhodnout lidu zejména tehdy, pokud něčemu nerozumí nebo pokud se rozhodnutím bojí ztráty voličské přízně. Takový typ lidí ovšem nemá v politice co pohledávat. Měli bychom si vybírat jako své reprezentanty osobnosti, kteří vědí, čeho chtějí dosáhnout, rozumí, čeho chtějí dosáhnout a nebojí se nést následky svých rozhodnutí.

Pokud naše společnost nedokáže dobře vybírat své reprezentanty, stěží kdy dokáže dobře rozhodovat pomocí referend.

-------------------------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | neděle 3.7.2016 20:24 | karma článku: 31.02 | přečteno: 3123x

Další články blogera

Martin Procházka

Sebevražda sociální demokracie

Bohuslav Sobotka vyhrál v posledním půl roce mnoho bitev. Jeho protivníci v ČSSD byli zadupáni do země. Vyhrál střet s prezidentem, vyhrál střet s Babišem. Takový premiér má při růstu ekonomiky do voleb dobře našlápnuto. A ejhle!

14.6.2017 v 21:54 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 2060 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1569 | Diskuse

Martin Procházka

V zájmu ČR je být v jádru evropské integrace

V následujících letech se rozhodne o tom, zda a jak poroste naše životní úroveň a jaký budeme mít vliv na okolní svět. Abychom uspěli, potřebujeme razantně změnit náš současný přístup k evropské integraci, který je trochu směšný.

19.4.2017 v 20:23 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 1148 | Diskuse

Martin Procházka

"Nelegálové" z Rohlíku a imigrační mafie

Podle rozsahu policejních manévrů v centrále Rohlik.cz, mlaďoučkého online prodejce potravin, by se zdálo, že se tam musí pašovat drogy, zbraně, výbušniny nebo vše dohromady. Avšak důvodem velkolepých manévrů je špatné razítko.

12.3.2017 v 20:07 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 4146 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Krize islámského světa - terorismus i migrace jsou důsledkem globalizace našeho světa

Jaké jsou ale příčiny té krize? Názory oscilují od paušálního obviňování islámu až k sebemrskačství, které svádí vinu na naši západní civilizaci. Zapomínáme však, že: What is globalization for the West is imperialism for the rest.

24.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Vlhké sny bruselské šlechty aneb když Tusk znásilňuje Lennona

Donald Tusk, předseda evropské rady, si na summitu EU pomohl slovy Johna Lennona. Vzhledem k nevalné úrovni politiků EU a jejich socialistickému smýšlení si nejsem jistý, zda neměl na mysli nebo na srdci spíše Lenina.

24.6.2017 v 9:11 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 352 | Diskuse

Zdenek Horner

Hodnota není mechanismus

Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

23.6.2017 v 22:59 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 184 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdo je Andrej Babiš a jeho ANO?

V každé vlivné politické straně jsou politici usilující o službu národu a jsou služebníci kmotrů a mafiánů. Jen u lidovců služebníka kmotrů už neznám.

23.6.2017 v 21:38 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 810 | Diskuse

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem? Nebo jen sviní a mentálním rozpadlíkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 621 | Diskuse
Počet článků 317 Celková karma 24.25 Průměrná čtenost 1703

Risk analytik, absolvent FMV VŠE. Podporovatel a člen TOP09. Pravicový, prozápadní, proevropský. Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.