Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tato země už má na víc, než soudruhy z KSČ, ČSSD nebo ANO

4. 10. 2016 20:02:50
Svět se dynamicky mění a přináší nové výzvy, příležitosti i hrozby. Veřejná správa našeho státu je hodně pozadu, aby alespoň držela krok a pokud mají ve volbách uspět normalizační kádry (mentálně či doslova), neposuneme se vpřed.

Všichni chceme být bohatí a úspěšní. Když se nám to daří, je to jen naše zásluha. Pokud se nám to nedaří, může za to někdo jiný. Skutečnost je zpravidla někde uprostřed. Šance na bohatý a úspěšný život máte spíše, pokud se narodíte v USA, než v Zimbabwe. Česko na tom s těmi šancemi není zas tak bídně. Dobře fungující veřejné instituce by naše šance k životnímu úspěchu měly zvyšovat a naše očekávání by neměla být malá, protože si za to berou téměř polovinu Vašeho příjmu ještě dřív, než ho uvidíte.

Krajské volby jsou první příležitost, jak nastavit jasnou trajektorii směřování České republiky. Ta by měla být založena na příznivém inovativním podnikatelském prostředí a proklientském přístupu veřejné správy k občanům i podnikatelům. Transparentnost a účelnost nakládání s veřejnými prostředky a nediskriminační přístup k veřejnému financování škol, nemocnic, sociálních služeb či obyčejných sportovních klubů je samozřejmý základ. Potřebujeme však mnohem víc.

Potřebujeme provázat zdravotní a sociální služby, aby co nejlépe odpovídaly potřebám stárnoucí populace. Potřebujeme rozumnou míru spoluúčasti ve zdravotnictví, neboť chceme žít déle a kvalitněji, chceme vyléčit i to, co dnes neumíme, a na to je ambice stávající reprezentace udržet stávající nemocnice v chodu trochu ubohá.

Potřebujeme školy připravující studenty nikoliv na budoucí povolání, ale na život. Ostatně více než polovina profesí, kterou budou dělat dnešní prvňáci, ještě ani neexistuje. Důležitý je všeobecný rozhled, jazyková vybavenost, komunikace a další univerzální soft skills, bez kterých se šance na budoucí úspěch smršťují. Školy musí spolupracovat s podniky i univerzitami a udržet krok nejen s realitou, ale i budoucností. Proto je nemyslitelné, aby byť na úrovni kraje školství řídili komunisté.

Kulturu na úřadech, finančních nevyjímaje, je potřeba transformovat tak, aby nemohly vystupovat z pozice arogance moci. Současný přístup brutálního pronásledování poplatníků, kdy jsou firmám obstaveny účty pro pouhé podezření z daňového nedoplatku, připomíná přístup neschopného farmáře, který zařízne krávu, aby se přesvědčil, jestli opravdu podojil vše, co mohl. Naopak je potřeba polovinu povinností k veřejné správě zrušit a zbylé maximálně zjednodušit, elektronizovat a po vzoru Nizozemí nechat úřady vydávat závazná stanoviska tak, aby měl podnikatel po konzultaci s úřadem jistotu, že své povinnosti řádně splnil.

I úředníkům samotným určitě prospěje, pokud bude jejich služba vnímána jako přínos a nikoliv jako zbytečné darmožroutství. Úředník, který pouze vyplácí sociální dávky na úřadu, zvaném ironicky Úřad práce, je zbytečný. To může dělat opice nebo počítač. Ale úředník, který se o svého klienta stará, učí ho zacházet s penězi, zvyšovat kvalifikaci a najít si práci, aby přestal být klientem, ten skutečně přináší zemi přidanou hodnotu.

Současná vláda těží z hospodářského růstu taženého z vnějšku. Získané peníze navíc mrhá za volební dárky a až zase klesne německý export, bude koukat jak tele na nová vrata. Nejen, že nedělá nic pro dlouhodobé a stabilní zvýšení konkurenceschopnosti a blahobytu, ale dokonce ještě zavádí prvky, které při vnějším otřesu krizi prohloubí.

Krajské volby jsou první šance této nezodpovědné politice říci jasné ne a zároveň nastartovat progresivnější a profesionálnější veřejnou správu. Využijte ji! Posun je možný tam, kde ANO, KSČ a ČSSD nedá dohromady nadpoloviční většinu mandátů.

------------------------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | úterý 4.10.2016 20:02 | karma článku: 29.37 | přečteno: 1288x

Další články blogera

Martin Procházka

Neumírejme za bezplatné zdravotnictví

Nový lídr sociální demokracie v OVM svojí ultralevicovou rétorikou ukázal, proč má sociální demokracie tak nízké preference, i proč takové zůstanou. Hodlá-li položit život za bezplatné zdravotnictví, jeho potenciální voliči už ne.

2.7.2017 v 20:36 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 978 | Diskuse

Martin Procházka

Sebevražda sociální demokracie

Bohuslav Sobotka vyhrál v posledním půl roce mnoho bitev. Jeho protivníci v ČSSD byli zadupáni do země. Vyhrál střet s prezidentem, vyhrál střet s Babišem. Takový premiér má při růstu ekonomiky do voleb dobře našlápnuto. A ejhle!

14.6.2017 v 21:54 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 2117 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Martin Procházka

V zájmu ČR je být v jádru evropské integrace

V následujících letech se rozhodne o tom, zda a jak poroste naše životní úroveň a jaký budeme mít vliv na okolní svět. Abychom uspěli, potřebujeme razantně změnit náš současný přístup k evropské integraci, který je trochu směšný.

19.4.2017 v 20:23 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 328 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 630 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 214 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 531 | Diskuse
Počet článků 318 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1703

Risk analytik, absolvent FMV VŠE. Podporovatel a člen TOP09. Pravicový, prozápadní, proevropský. Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.