Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deregulace, debyrokratizace a deoligarchizace pro Česko

29. 11. 2016 20:14:37
Bylo by oprávněné očekávat, že přítomnost podnikatele ve vládě bude pro podnikatele požehnání. Bohužel 3 uplynulé roky je to katastrofa za katastrofou. Počet úředníků roste a podniky tráví čím dál více času komunikací s úřady.

Chaos v podobě EET je jen završující třešničkou na dortu. Babiš řídí ministerstvo financí ještě hůře, než by to dokázal jakýkoliv socialista, nehledě na to, že při výkonu úřadu sleduje vlastní zájmy jeho rodinného holdingu, do kterého celkem úspěšně začleňuje český stát.

Babišova slova o okrádání státu malými podnikateli jsou urážlivá, od reality odtržená a na druhého nejbohatšího muže v republice, který se daňově vyoptimalizoval mimo TOP20 největších plátců daně, i neuvěřitelně drzá. Žádný český živnostník si z krácených tržeb nepořídil Čapí hnízdo.

Kromě detailu, že ETT nikdy neodhalí pivo prodané ve vesnické hospodě bez papíru, leda by byla doplněna o nonstop kamerový monitoring provozovny, v okamžiku, kdy nekasíruje majitel, ale zaměstnanec, veškeré možnosti krácení tržeb padají. Maloobchod a stravování zkrátka tradičně bývá postiženo zpronevěrami zaměstnanců a bez průkazného evidování tržeb a nákupů se to nedá dělat. A i v restauracích začínáme platit kartami jako o život, což prostor pro nějaké nejasnosti úplně vymazává. Tohle není Balkán a je dobré si uvědomit, jak malého ptáčka se Babiš snaží polapit pomocí atomovky.

Absurdní absolutní kontrola nad každou transakcí nejen nepovede k vyššímu daňovému inkasu, ale naopak ekonomiku zadusí. O nebezpečné koncentraci podrobných dat v neoprávněných rukou ani nehovořím. K vyššímu daňovému inkasu vede úplně jiná cesta:

1) Nízké a jednoduché daně

Čím nižší daně jsou a čím snazší je jejich administrace, tím méně se jakémukoliv subjekt vyplatí trávit čas a podstupovat riziko jejich "optimalizací". Úřady včetně finanční správy nesmí být pro občana vrchností, ale partnerem. Musí skončit praxe započatá za Babiše, kdy dochází k obstavování účtů a tím k faktickému zabití firmy pro pouhé podezření, že subjekt nebo dokonce nějaký obchodní partner jeho obchodního partnera údajně krátil daně. Musí skončit nesmyslné zadržování vratek DPH po dobu měsíců či dokonce let. Sjednocení sazeb DPH povede k podstatnému zjednodušení administrace této daně i výraznému zmenšení prostoru pro daňové úniky.

2) Debyrokratizace

Čím menší podnik, tím nižší objem administrativy a norem by vůči němu měl být uplatňován. Pekárna pečící pro pár stovek známých přeci nepotřebuje být pod takovým dohledem tolika úřadů a neměla by potřebovat tolik razítek jako megatovárna zásobující miliony. Stavební řízení je brzdou rozvoje v celé střední Evropě. Kdo tu má investovat a tvořit pracovní místa, když získání stavebního povolení trvá neúměrně dlouho a často nabízí potenciál pro korupci? A proč má každý týden podnikatel trávit svůj čas s úředníky různých institucí, aby si mohli vykázat provedenou kontrolu? Prostor pro prořezání regulace je ohromný.

3) Deoligarchizace

Musí skončit paradoxní tok veřejných zdrojů, které jsou vysávány od zaměstnanců, malých a středních podniků nebo dokonce živnostníků za buzerace a kontrol úřadů, aby následně putovaly v podobě investičních a neinvestičních dotací či pobídek velkým korporacím. Počet vypisovaných podpor se musí radikálně zúžit na specifický okruh cílů, které je třeba z pohledu státu dosáhnout a nikoliv podporovat běžnou podnikatelskou činnost těch, kteří si to zvládnou oběhat. Prosperita firem musí záviset na její schopnosti přinést přidanou hodnotu zákazníkovi a dosahovat užitečných inovací, nikoliv ve schopnosti správně vyplnit tisíce stran formulářů na pořízení výrobní kapacity, která sice není tak potřebná, ale je dotovaná.

Tímto směrem vede cesta k vyšším mzdám, vyšším ziskům, vyšší životní úrovni a díky vyššímu inkasu daní to následně pocítí i lidé nemocní a v důchodovém věku. Není v tom žádná zázračná technologie, kterou je potřeba dovézt ze zahraničí, žádný objev zlatého pokladu ani jiný druh zázraku. Jde pouze o to přestat mrhat zdroji v šíleném úředním šimlu, který jsme si tu sami vyrobili. A sami ho můžeme změnit.

------------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | úterý 29.11.2016 20:14 | karma článku: 23.50 | přečteno: 540x

Další články blogera

Martin Procházka

Neumírejme za bezplatné zdravotnictví

Nový lídr sociální demokracie v OVM svojí ultralevicovou rétorikou ukázal, proč má sociální demokracie tak nízké preference, i proč takové zůstanou. Hodlá-li položit život za bezplatné zdravotnictví, jeho potenciální voliči už ne.

2.7.2017 v 20:36 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 978 | Diskuse

Martin Procházka

Sebevražda sociální demokracie

Bohuslav Sobotka vyhrál v posledním půl roce mnoho bitev. Jeho protivníci v ČSSD byli zadupáni do země. Vyhrál střet s prezidentem, vyhrál střet s Babišem. Takový premiér má při růstu ekonomiky do voleb dobře našlápnuto. A ejhle!

14.6.2017 v 21:54 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 2117 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Martin Procházka

V zájmu ČR je být v jádru evropské integrace

V následujících letech se rozhodne o tom, zda a jak poroste naše životní úroveň a jaký budeme mít vliv na okolní svět. Abychom uspěli, potřebujeme razantně změnit náš současný přístup k evropské integraci, který je trochu směšný.

19.4.2017 v 20:23 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti, fascinující až do krajnosti- II.

Jen krátce navážu na svůj včerejší blog- v souvislosti s lidskou řeči, zvukem, jazykem. Včera jsem mimo jiné uváděla v blogu své okouzlení moravským přízvukem v našem jazyce.

23.8.2017 v 8:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Barbarství

Co všechno se musí stát, aby se státnici civilizovaného světa začali chovat a jednat civilizovaně, když to barbarství ohrožuje naše společné lidské bohatství

23.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 328 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj papežovy iniciativy

Rozruch vyvolala iniciativa Papeže, o které v pondělí informoval Vatikán. Vyrojilo se kolem ní spousta spekulací a poměrně logicky vyvolává zděšení.

23.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 630 | Diskuse

Vladimír Zeman

A ještě jedna o dotacích.

Jak jsou dotace z evropských strukturálních fondů pro malé a střední podnikatele, do 50 milionů základního jmění, ošidné, vidíme na kauze Čapí hnízdo. A přitom nebylo konáno nic proti ničemu.

23.8.2017 v 7:31 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 214 | Diskuse

Michael Pálka

Kdyby se hloupost mohla vznášet....

populární věta Dr.Strossmayera v podání Miloše Kopeckého.Jan Werich to vyjádřil jinak:"Kde blb, tam nebezpečno."

23.8.2017 v 3:33 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 531 | Diskuse
Počet článků 318 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1703

Risk analytik, absolvent FMV VŠE. Podporovatel a člen TOP09. Pravicový, prozápadní, proevropský. Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.