Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tato země už má na víc, než soudruhy z KSČ, ČSSD nebo ANO

4. 10. 2016 20:02:50
Svět se dynamicky mění a přináší nové výzvy, příležitosti i hrozby. Veřejná správa našeho státu je hodně pozadu, aby alespoň držela krok a pokud mají ve volbách uspět normalizační kádry (mentálně či doslova), neposuneme se vpřed.

Všichni chceme být bohatí a úspěšní. Když se nám to daří, je to jen naše zásluha. Pokud se nám to nedaří, může za to někdo jiný. Skutečnost je zpravidla někde uprostřed. Šance na bohatý a úspěšný život máte spíše, pokud se narodíte v USA, než v Zimbabwe. Česko na tom s těmi šancemi není zas tak bídně. Dobře fungující veřejné instituce by naše šance k životnímu úspěchu měly zvyšovat a naše očekávání by neměla být malá, protože si za to berou téměř polovinu Vašeho příjmu ještě dřív, než ho uvidíte.

Krajské volby jsou první příležitost, jak nastavit jasnou trajektorii směřování České republiky. Ta by měla být založena na příznivém inovativním podnikatelském prostředí a proklientském přístupu veřejné správy k občanům i podnikatelům. Transparentnost a účelnost nakládání s veřejnými prostředky a nediskriminační přístup k veřejnému financování škol, nemocnic, sociálních služeb či obyčejných sportovních klubů je samozřejmý základ. Potřebujeme však mnohem víc.

Potřebujeme provázat zdravotní a sociální služby, aby co nejlépe odpovídaly potřebám stárnoucí populace. Potřebujeme rozumnou míru spoluúčasti ve zdravotnictví, neboť chceme žít déle a kvalitněji, chceme vyléčit i to, co dnes neumíme, a na to je ambice stávající reprezentace udržet stávající nemocnice v chodu trochu ubohá.

Potřebujeme školy připravující studenty nikoliv na budoucí povolání, ale na život. Ostatně více než polovina profesí, kterou budou dělat dnešní prvňáci, ještě ani neexistuje. Důležitý je všeobecný rozhled, jazyková vybavenost, komunikace a další univerzální soft skills, bez kterých se šance na budoucí úspěch smršťují. Školy musí spolupracovat s podniky i univerzitami a udržet krok nejen s realitou, ale i budoucností. Proto je nemyslitelné, aby byť na úrovni kraje školství řídili komunisté.

Kulturu na úřadech, finančních nevyjímaje, je potřeba transformovat tak, aby nemohly vystupovat z pozice arogance moci. Současný přístup brutálního pronásledování poplatníků, kdy jsou firmám obstaveny účty pro pouhé podezření z daňového nedoplatku, připomíná přístup neschopného farmáře, který zařízne krávu, aby se přesvědčil, jestli opravdu podojil vše, co mohl. Naopak je potřeba polovinu povinností k veřejné správě zrušit a zbylé maximálně zjednodušit, elektronizovat a po vzoru Nizozemí nechat úřady vydávat závazná stanoviska tak, aby měl podnikatel po konzultaci s úřadem jistotu, že své povinnosti řádně splnil.

I úředníkům samotným určitě prospěje, pokud bude jejich služba vnímána jako přínos a nikoliv jako zbytečné darmožroutství. Úředník, který pouze vyplácí sociální dávky na úřadu, zvaném ironicky Úřad práce, je zbytečný. To může dělat opice nebo počítač. Ale úředník, který se o svého klienta stará, učí ho zacházet s penězi, zvyšovat kvalifikaci a najít si práci, aby přestal být klientem, ten skutečně přináší zemi přidanou hodnotu.

Současná vláda těží z hospodářského růstu taženého z vnějšku. Získané peníze navíc mrhá za volební dárky a až zase klesne německý export, bude koukat jak tele na nová vrata. Nejen, že nedělá nic pro dlouhodobé a stabilní zvýšení konkurenceschopnosti a blahobytu, ale dokonce ještě zavádí prvky, které při vnějším otřesu krizi prohloubí.

Krajské volby jsou první šance této nezodpovědné politice říci jasné ne a zároveň nastartovat progresivnější a profesionálnější veřejnou správu. Využijte ji! Posun je možný tam, kde ANO, KSČ a ČSSD nedá dohromady nadpoloviční většinu mandátů.

------------------------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | úterý 4.10.2016 20:02 | karma článku: 29.37 | přečteno: 1293x

Další články blogera

Martin Procházka

Neumírejme za bezplatné zdravotnictví

Nový lídr sociální demokracie v OVM svojí ultralevicovou rétorikou ukázal, proč má sociální demokracie tak nízké preference, i proč takové zůstanou. Hodlá-li položit život za bezplatné zdravotnictví, jeho potenciální voliči už ne.

2.7.2017 v 20:36 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 994 | Diskuse

Martin Procházka

Sebevražda sociální demokracie

Bohuslav Sobotka vyhrál v posledním půl roce mnoho bitev. Jeho protivníci v ČSSD byli zadupáni do země. Vyhrál střet s prezidentem, vyhrál střet s Babišem. Takový premiér má při růstu ekonomiky do voleb dobře našlápnuto. A ejhle!

14.6.2017 v 21:54 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 2125 | Diskuse

Martin Procházka

TOP09 vrátí občanům 8% jejich peněz, ODS 7% a Andrej je socan!

Nakonec volební programy jednoznačně určí, zda strana přísluší k levice nebo pravici, ať už si její předseda o překonaném rozdělení spektra blábolí co chce. Kdo chce zmenšit roli státu ve společnosti, je pravičák. To Andrej není.

24.4.2017 v 20:10 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 1618 | Diskuse

Martin Procházka

V zájmu ČR je být v jádru evropské integrace

V následujících letech se rozhodne o tom, zda a jak poroste naše životní úroveň a jaký budeme mít vliv na okolní svět. Abychom uspěli, potřebujeme razantně změnit náš současný přístup k evropské integraci, který je trochu směšný.

19.4.2017 v 20:23 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 1214 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Největší problém ANO? Babiš

ANO s velkým náskokem vyhrálo volby do poslanecké sněmovny. Nicméně chleba se začne lámat až po volbách, kdy se vyjednává vládní koalice. Největší překážkou na cestě k úspěchu přitom paradoxně může být sám předseda hnutí.

22.10.2017 v 20:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Iva Apanasenková

"Bla bla bla bla bla…. Tak tohle se líbilo 1,5 milionu voličů..." říká Asperger

„Budu říkat Andrejovo víťazstvo místo Pyrrhovo,“ konstatuje Tobiáš u politických debat a vyjádřeních po volbách. Babiš prý tolik nevyhrál, jak si myslí. Nikdo se s ním nechce kamarádit. I dítě to vidí a nechápe.

22.10.2017 v 20:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Karel Šindelář

Prohrály ideály, zvítězil marketing

Kdo zvítězil a kdo byl poražen ve víkendových volbách? Zjednodušeně řečeno, prohrály ideály. A s tím do značné míry i politika jako taková. Naopak zvítězil marketing podpořený racionální ignorací voličů. A neurčitým vzdorem.

22.10.2017 v 19:22 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 448 | Diskuse

Martin Mařák

Karty jsou rozdány

Volby zase tak špatně nedopadly, mohlo to být lepší, ale i mnohem horší. Je podle mne důležité, že by s největší pravděpodobností nemělo dojít k systémovým a geopolitickým změnám.

22.10.2017 v 18:27 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 325 | Diskuse

Marek Tvrz

Problém ANO: S trestně stíhaným Babišem nikdo nechce. Vytrhnou trn z paty SPD a KSČM?

V pátek a v sobotu Česká republika zažila významný den ve své historii. Poprvé od vzniku České republiky volby vyhrálo jiné uskupení než liberálně konzervativní Občanští demokraté nebo sociální demokraté z ČSSD.

22.10.2017 v 17:04 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 777 | Diskuse
Počet článků 318 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1705

Risk analytik, absolvent FMV VŠE. Podporovatel a člen TOP09. Pravicový, prozápadní, proevropský. Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.