Babišova drahota

28. 09. 2021 20:46:36
Je pravda, že současný růst cen téměř čehokoliv má i jiné příčiny, ale kroky Babiše rozhodně přispěly významnou měrou k tomu, že růst cen v ČR bude vyšší a bude trvat déle.

Inflaci v ČR lze rozdělit na tři hlavní příčiny. Příčina první je postcovidový poptávkový šok, prudký nárůst poptávky v důsledku rozvolnění nedokázaly covidem stále narušené dodavatelské řetězce uspokojit, tato příčina poměrně brzy pomine, světový obchod se vrátí do normálu.

Příčina druhá jsou dlouhodobě nízké úrokové sazby. Ty se projevují hlavně v rostoucí ceně aktiv, většina obyvatel to pociťuje v rostoucích cenách nemovitostí, které se následně propisují i do nájmů. Proč se nízké sazby doposud neprojevily v klasické spotřebitelské inflaci? Jednak metodicky podhodnocuje váhu nákladů na bydlení ve spotřebitelském koši, jednak ceny výrobků a služeb doposud tlačilo dolů zapojování nové pracovní síly v jihovýchodní Asii. Demografie je ale neúprosná, pracovní síla dochází a inflaci už nebude mít co brzdit, centrální banky musí se sazbami nahoru a s nějakým zpožděním se srovná i nemovitostní trh.

Příčina třetí se týká nominálního růstu mezd zejména ve veřejné sféře, který nijak nedoprovází růst produktivity. Toto je ta složka, kterou je na místě nazývat Babišovou drahotou a za kterou je Babiš přímo odpovědný. Zatímco předchozí dvě složky sdílíme se světem, tato třetí je čistě naše a zaplatíme za ni nižší životní úrovní oproti zbytku světa.

Babišova éra se datuje od roku 2013 dodnes. 8 let plíživého úpadku, který započal zdánlivým snižováním státního dluhu. Zdánlivým zejména proto, že první dva roky 2014 a 2015 vláda eliminovala veškeré rezervy ministerstev a zkrátila splatnost státního dluhu – krátkodobé sazby se dostaly do mínusu a Babiš se nechal unést krátkodobým snižováním dluhu namísto jeho odpovědného dlouhodobého řízení.

Roky následující vládě pomohl silný ekonomický růst a extrémní míra zaměstnanosti, která razantně navýšila daňové příjmy a zdánlivě nízké schodky maskovaly rostoucí strukturální problém. Covid jenom odhalil to, na čem vláda posledních 8 let pracovala.

Co se to tedy v posledních 8 letech stalo? Zatímco ještě v roce 2013 byl průměrný plat ve veřejném sektoru nižší než průměrná mzda v soukromém sektoru, platy rostly pravidelně rychleji než mzdy, které tyto platy financují. V roce 2015 průměrný plat ve veřejném sektoru poprvé překonal mzdy v soukromém sektoru, v roce 2020 už jsou platy ve veřejném sektoru o téměř 4000 Kč vyšší!

Opravdu se produktivita veřejného sektoru zvýšila natolik, aby ospravedlnila takto razantní přeskočení soukromých mezd? No rozhodně ne.

Počet státních zaměstnanců se od roku 2013 navýšil ze 413 tisíc na 463 tisíc, přičemž se určitě nemůžeme chlubit lepší kvalitou souvisejících služeb. Například u stavebního řízení nejen razítka neubyla, ale dokonce ještě jedno přibylo. Nový stavební zákon chystající stavební superúřad přitom příliš nepomůže.

Rozdíl mezi nízkou produktivitou veřejného sektoru a nominálním růstem mezd inflace nemilosrdně smaže. Astronomické rozpočtové schodky, ze kterých je růst mezd veřejného sektoru ale i další výdaje financovány, jsou motorem inflace, která s námi bude i poté, co pomine poptávkový šok a úrokové sazby se vrátí na rovnovážnou úroveň.

Nejhorší dopad bude mít prostředí vyšší inflace paradoxně na typické voliče ANO, nižší střední třídu a seniory, jejichž možnosti ochránit své relativně nízké úspory před inflací jsou velmi limitované.

Řešením je pomocí robotizace, automatizace a digitalizace zlepšit produktivitu veřejného sektoru, vytvářet pouze takovou legislativu, která agendy státu minimalizuje či ruší, a tím lze dosáhnout redukce počtu zaměstnanců. Očividně na toto levicové vlády ANO a ČSSD v posledních 8 letech úplně rezignovaly. Proto je nejvyšší čas na změnu.

Autor: Martin Procházka | úterý 28.9.2021 20:46 | karma článku: 26.93 | přečteno: 1000x

Další články blogera

Martin Procházka

Krutost trhu není jeho selháním

Selhání trhu je při současných vysokých cenách nejčastěji nadužívaným pojmem, který ovšem nemá žádnou oporu v realitě. Energetické trhy fungují velmi dobře a přesně tak, jak mají.

18.9.2022 v 21:46 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 451 | Diskuse

Martin Procházka

ČEZ musí vydělávat a investovat

ČEZ může velmi dobře fungovat jako nástroj k zajištění strategických cílů energetické bezpečnosti, aniž by tím utrpěla jeho pozice efektivně řízené společnosti. Existují i snazší cesty k prosazení zájmů státu, ale žádná funkční.

4.7.2022 v 20:20 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 444 | Diskuse

Martin Procházka

Znásilňované na ulici stačí říct „Fandíme Ti“?

Díváme se na agresi totalitní mocnosti vůči demokratickému státu, vyjadřujeme mu podporu všemožnými způsoby, ale přímou pomoc odmítáme. Přitom víme, že přes všechnu statečnost se Ukrajina dlouhodobě neubrání.

3.3.2022 v 20:29 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 662 | Diskuse

Martin Procházka

Lépe nosit svetr než neprůstřelnou vestu

3. světová válka v podstatě už začala, nemá smysl si nalhávat, že tomu tak není a nemá smysl odkládat odstřižení Ruské federace od civilizovaného světa.

26.2.2022 v 22:17 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 432 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.90 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 340 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1791

Finanční analytik, manažer, absolvent FMV VŠE.

Předseda regionálního výboru TOP 09 Písecko, člen krajského výkonného výboru TOP 09 v jižních Čechách.

Kandidát č.51 za TOP 09 & KDU-ČSL Společně pro jižní Čechy.

Farmář a lesník.

Pravicový, prozápadní, proevropský.

Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...